Burslar

 Sıkça Sorulan Sorular

DAÜ'de kaç çeşit burs vardır?
Tercih bursu nedir?

1.,2. veya 3. tercihe %75, 4. veya 5. tercihe ise %50; Hukuk ve Psikoloji Türkçe bölümleri için 1. 2. veya 3. Tercihiyle kayıt yapacak öğrencilere %50'ye verilen burstur. ÖSYM Kılavuzu'nda belirtilen bazı burssuz veya indirimsiz programlara (Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık hariç) öncelikli tercihle yerleştirilen öğrencilerin, öğrenim ücretlerinde indirim yapılır.

Hangi durumlarda burs kesilir?

DAÜ'ye burslu olarak yerleştirilen öğrencilerin hazırlık eğitimi gerektiren programlar için ek bir yıl hazırlık sınıfı olmak üzere öğrencinin yerleştirildiği programın bursu normal eğitim süresi kadardır. Öngörülen sürede mezun olamayan %100 veya %75 burslu öğrenciler mezun oluncaya kadar her dönem o yıl yerleştirilen öğrencilerin ödemekle yükümlü oldukları yeni öğrenim harcı üzerinden %50 burslu ödeyerek kayıt yapabilirler. %25 veya %50 burslu öğrenciler ise mezun oluncaya kadar her dönem o yıl yerleştirilen öğrencilerin ödemekle yükümlü oldukları yeni öğrenim harcını %25 veya %50 burslu ödeyerek kayıt yapabilirler. Birden fazla burs ve/veya indirim hakkı kazanan öğrenciler bu hakların yalnızca birinden yararlanabilir.

Üniversite içerisinde yatay geçiş yaparsam bursum kesilir mi?

Yatay geçiş ile %25 veya %50 oranında burs alabilirsiniz, burs durumunuz ile ilgili detaylı bilgi tarafınıza öğrenci işleri müdürlüğü tarafından yapılacak olan değerlendirme sonrasında bildirilecektir.

Başka üniversiteden DAÜ'ye transfer olursam veya DAÜ'den başka üniversiteye transfer olursam bursum kesilir mi?

DAÜ'den başka bir üniversiteye yatay geçiş ile transfer olan TC uyruklu öğrenciler %25 ve %50 oranında bursa sahip olur. Başka üniversiteden DAÜ'ye transfer olacak öğrencilerin bursu ise eski üniversitelerinin burs yönetmeliklerine göre değerlendirilir. 

Öğrenimim süresince hangi burslardan yararlanabilirim?
Burs birleştirmek mümkün müdür?

Birden fazla burs ve/veya indirim hakkı kazanan öğrenciler bu hakların yalnızca birinden yararlanabilir.

 

DAÜ Web Siteleri

Burslar0617-7121